четвер, 14 квітня 2016 р.

Найцікавіші факти про автомобілі

1. Автомобіль в середньому складається з 15-20 тисяч деталей. 

2. Найбільшими виробниками автомашин у світі є: Toyota, General Motors, і Volkswagen. 

3. Леонардо да Вінчі є автором найпершого креслення автомобіля. У 2004 році за цими кресленнями був виготовлений автомобіль, тим самим підтверджуючи правильність креслення Леонардо да Вінчі. 

4. Перший гоночний автомобіль був створений Вільгельмом Майбахом в 1900 році і мав всього 35 л.c. Вільгельм Майбах є засновником компанії «Mercedes» і «Майбах» . 

5. Найвища швидкість належить реактивному автомобілю Thrust ССС — максимальна швидкість — 1229,88 км/год. Потужність даного автомобіля 110 тис . Л. с. 

6. 1976 американка Кітті Хамблтон розвинула швидкість автомобіля до 843,323 км / год, тим самим встановивши рекорд максимальної швидкості серед жінок. 

7. Серед авто проводяться конкурси такі як Автомобіль року і Автомобіль століття. 

8. Транспорт є головним забруднювачем атмосфери. 

9. Найстарішим чинним автомобілем є — De Dion Bouton Et Trepardoux Dos -A- Dos Steam Рунабут. Даним авто був випущений в 1884 році. 

10. Щороку в ДТП гинуть близько млн. чоловік.

Найцікавіші факти про Мерседес-Бенз

Компанія Mercedes — Бенз була заснована в 1926 році. Вона виникла в результаті злиття двох компаній: Daimler і Бенз. 

Засновниками Mercedes — Бенз є — Карл Бенц, Готліб Даймлер, Вільгельм Майбах. 

Власником Mercedes-Benz є німецький автомобілебудівний концерн « Даймлер АГ». 

Штаб-квартира Mercedes — Бенз розташована в Штутгарті (Німеччина). 

Автомобіль Мерседес був названий на честь дочки австрійського підприємця Еміля Еллінека. Його доньку звали Мерседес Єлінек. 

У 1902 році, слово «Мерседес» був зареєстроване як товарна марка. 

У 1926 році, Фердинанд Порше ( засновник компанії Порше) був керівником Mercedes. 

У 1930 році, Фердинанд Порше залишає компанію і відкриває свою власну компанію. 

Mercedes 35hp є першим автомобілем Mercedes. 

Під час другої світової війни, Mercedes — Бенз випускала і легкові та вантажні машини. 

Під час другої світової війни (точніше в 1944 році), через бомбардування компанія Mercedes-Бенз перетворилася на руїни. Компанії довелося все почати з чистого аркуша ( автомобільне виробництво було відновлено лише 1946 року). 

У 1950 роках, Mercedes-Benz з компанією Бош винайшла систему уприскування палива. 

У 1999 році, Mercedes купила тюнинговую фірму AMG, яка з 1992 року була тюнером Mercedes — Бенз. AMG моделі Mercedes — Бенз є більш потужними і дорогими ніж звичайні моделі даної компанії. 

У 2006 році в Штутгарті, був відкритий Музей Mercedes — Бенз. Там же розташована і штаб-квартира Mercedes — Бенз. Саме Штутгарт є батьківщиною марки Mercedes- Бенз.

Цікаві факти про супутники планет

Титан — найбільший супутник Сатурна. Титан є другим найбільшим супутником у Сонячній системі після супутника Юпітера — Ганімеда. 

Титан єдине місце в Сонячній системі (крім Землі), де існують рідини на поверхні (поверхня Титана складається з водяного льоду). 

Титан єдиний супутник планети, який має щільну атмосферу (атмосфера Титана в основному складається з азоту). 

Товщина атмосфери Титана більше — 400 км. Першовідкривачем Титана є голландський астроном — Християн Гюйгенс ( 1655). За масою, 

Титан перевершує Місяць на 80 %, по діаметру на 50 %. Хоча Титан за розміром більше ніж Меркурій, але він поступається їй за масою. 

На поверхні Титана є метан — метанова ріки й озера. 

Тиск на поверхні Титана перевищує земний в 1,5 рази. Температура на поверхні Титана : -170/-180 °С. 

Титан не можна побачити неозброєним оком (його можна спостерігати тільки за допомогою аматорського телескопа або сильного бінокля). 

Цікаві факти про супутник Ганімед 

Ганімед — найбільший супутник Юпітера. Ганімед — найбільший супутник в Сонячній системі. Ганімед два рази важче Місяця. 

Ганімед складається з водяного льоду та інших силікатних порід. 

Ганімед — єдиний з супутників Сонячної системи, який володіє власною магнітосферою (під магнітосферою мається на увазі наявність магнітного поля). 

Планети: Земля, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Меркурій, Марс мають свої магнітосфери. Першовідкривачем Ганімеда є — Галілео Галілей (дата відкриття 7 січня 1610). Супутник 

Ганімед був названий на честь міфологічного персонажа на ім’я «Ганімед». Ганімед третій по віддаленості супутник від Юпітера. Щоб зробити повний оборот навколо Юпітера, Ганімеду потрібно 7 днів і 3:00.

Цікаві факти про долар

Долар США є одним з основних резервних валют світу, більше 80% світового торгового обороту здійснюється доларами США. 

Світовою валютою, долар став після Другої світової війни. 

Доларові банкноти випускаються Федеральною резервною системою, яка функціонує в якості центрального банку країни. 

Долар є не тільки офіційною валютою США, але й інші держави світу використовують долар США як національну валюту (наприклад): Панама, Пуерто-Ріко, Еквадор і ще 13 країн світу. 

До 1971 року, долар США був забезпечений золотом (забезпеченість долара була скасована 15 серпня 1971). 

Перші паперові долари США були випущені в 1861 році і вони досі є законними платіжними засобами. 

На даний момент випускаються банкноти до 100 $ доларових номіналів. Але й існують дійсні великі банкноти номіналом: 500 $, 1000 $, 5000 $, 10000 $ доларів (вони випускалися до 1945 року і були вилучені з обігу в 1969 році). Але їх фактична ціна набагато вище ніж номінал, оскільки вони є дуже рідкісними. 

У 1934 році були випущені банкноти номіналом 100000 $, але вони так і ніколи не застосовувалися в обігу, а використовувалися тільки у внутрішніх розрахунках Федеральної Резервної Системи. 

Кожен день, в США випускається приблизно 35 млн банкнот з різними номіналами. Для виготовлення однієї банкноти витрачається близько 6 центів. 

Всі банкноти долара США є однакового розміру ( незалежно від номіналу). 

У 2020 році буде випущена банкнота з номіналом — 10 $ (на ній буде зображена жінка). До 1929 року, долари США були різнокольоровими, після 1929 роки вони стали зеленими (так як були більш менш стійкі до зовнішніх впливів). 

У 2013 році, долар США почав випускатися різними кольорами (наприклад банкнота номіналом — 100 $). Щороку, при виготовленні банкнот доларів витрачається — 18 тонн фарби. Банкноти долара важать близько — 1 грам ( незалежно від номіналу). 

Долар США виготовляють з бавовни ( 75 %) і льняної нитки ( 25 %), тому вона з часом не жовтіє. 

Щоб порвати банкноту долара, доведеться її зігнути 4 тисячі разів. У 1792 році , 1 унція золота була еквівалентна 19,3 доларам. До 1900 року, долар можна було вільно обміняти на золото і срібло.

Цікаві факти про винищувачі

Незважаючи на своє грізну назву, винищувач відноситься до оборонних озброєнь. 

Перші винищувачі з’явилися у Першій світовій Війні. 

Перші винищувачі замість кулеметів були оснащені гарматними ядрами, металевими брусками і навіть гирями (ці предмети вони скидали на своїх супротивників) або стріляли в противника з револьверів. 

Перші винищувачі з реактивними двигунами були вироблені Німеччиною в кінці Другої світової війни ( Ме- 262, He- 162, Те- 163). Вони були швидше і перспективніше своїх супротивників. 

У Першій світовій війні і у В’єтнамі, 65-95 % винищувачів були знищені від раптових атак противника. 

Сучасним винищувачам пряма видимість супротивника необов’язкова, вони здатні визначити противника з бортових радарів. 

Льотчики винищувачів носять спеціальні костюми, які допомагають льотчикам переносити великі перевантаження в повітряному бою. Ці костюми протидіють зміщенню крові в судини нижніх кінцівок і живота. 

F- 22 Раптор — найдорожчий винищувач в світі (вартість $ 146 200 000). 

Х- 43А — найшвидший безпілотний винищувач в світі (швидкість: 11200 км / год).

Цікаві факти про каучук

Каучукове дерево (або Гевея бразильська) є основним джерелом каучуку. 

90 % світового виробництва натурального каучуку припадає саме на каучукове дерево. 

З каучуку отримують гуму, яка використовується для приготування шин. 

З вулканізованих каучуків одержують міцну й еластичну гуму. 

Застосовується для електроізоляції, виробництва шин, амортизаторів, виробів санітарії і гігієни та ін. 

Сирий каучук має низьку міцність і дуже липкий, особливо при нагріванні, а на морозі стає твердим і ламким. Тому для виготовлення різних виробів у сирому вигляді каучук непридатний. Свої цінні властивості каучук набуває при вулканізації, тобто при нагріванні з сіркою. Вулканізований каучук називають гумою. 

Родина каучукового дерева ( гевеї бразильської ) — Південна Америка. 

У 1932 році, Генрі Форд купив більше мільйона гектарів в глибині долини Амазонки під плантації гевеї бразильської для виробництва шин автомобілів його компанії. Для цього спеціально було побудоване місто Фордландія. 


40-50% каучуку міститься в молочному соці Гевеї бразильської. 

На даний момент, гевея бразильська вирощується в країнах Азії (півострів Малакка, Шрі- Ланка) та в Африці ( Нігерія).

Цікаві факти про економіку

У 1980-х в Лондоні журнал «Економіст» ввів у вживання «біг-індекс маку» як спосіб порівнювання купівельної сили світових валют. Біг Мак послужив гарною основою, так як був одним з небагатьох продуктів ідентичних всьому світу. У США в квітні 2001 р. можна було купити біг-мак в Макдоналдсі за 2,54 дол. У Швейцарії він коштував в грошовому еквіваленті 3,65 дол; в Малайзії — всього лише 1,19. Іншими словами, на свій долар в Малайзії Ви можете купити більше, ніж в США, і значно більше, ніж в Швейцарії. 

Дивним вважається факт, що грошей для гри в «Монополію» випускається більше, ніж справжніх грошей. Хоч це більше схоже на вигадку, даний факт є абсолютною правдою. Виробники гри заявили, що кожен рік для гри друкується купюр на суму 30 мільярдів доларів. У той час як Бюро друку та гравіювання випустило в реальних грошей на суму 974 мільйонів доларів. 

8 січня 1835 року — єдиний день в історії, коли у США не було державного боргу. 

Кожен житель Китаю зобов’язаний заплатити податок за те, що він проживає в цивільному шлюбі. Так влада Китаю борються з таким, на їхню думку, пагубним явищем, як спільне незареєстроване співжиття. Що найцікавіше, податок присуджується за доносом — якщо жалісливі сусіди, як то кажуть «настукають». 

Якби штат Каліфорнія був би країною, він би увійшов до п’ятірки країн з розвитку економіки. 

Третина населення землі живе менш ніж на 2 долари в день. 

У 18 столітті в Швеції використовувалися мідні гроші вагою близько 20 кілограмів. Мільйон доларів з стодоларових купюр буде важити 10кг, а з монет номіналом 1 цент — 246 тонн. 

Сучасна економіка — наука сувора. Мало хто замислюється, що прості факти про економіку були винайдені досить смішним чином. А саме … 
Сьогодні кредитною карткою нікого не здивуєш. Але колись покупці зобов’язані були розплачуватися тільки готівкою. В цікаві факти про економіку потрапила історія американця Френка Макнамари. За легендою він зайшов пообідати в ресторан, а гаманець забув удома, але потрібно було обов’язково розплатитися за обід, причому тільки готівкою. Було це на початку 20 століття, і в той час універсальної кредитки ще не існувало. Довелося громадянину Макнамара посилати за дружиною. Після цієї неприємної ситуації він разом з друзями організував фірму «Diner Club в» — першу компанію-посередника в кредитуванні. Звичайно, відразу люди поставилися з підозрою до такого новаторства, але в 50-ті роки почалася інфляція, і американці міцно підсіли на «життя в борг». Поступово з США ця традиція поширилася в інші країни.

Цікаві факти про Чумацький Шлях

Чумацький шлях включає в себе близько 100 млрд. зірок різних розмірів (Сонце — одна з них) і близько 200 млрд. планет. Відстань між краями нашої галактики настільки велика, що світло зможе подолати цю відстань за 97,8 тис. років.

Наша Сонячна система зовсім крихітна порівняно з Чумацьким Шляхом, який виразно видно з Землі в телескоп. До винаходу телескопів Чумацький Шлях люди бачили як розмиту світлу смугу на небі. Стародавні греки і римляни назвали його молочною річкою або молочною дорогою, звідси і сучасна назва. 

Таємниця Чумацького Шляху не давала людям спокою протягом довгих століть. У міфах і легендах багатьох народів світу його називали Дорогою Богів, таємничим Зоряним Мостом, який приводить в райські кущі, чарівною Небесною Рікою, наповненою божественним молоком. Вважають, що саме він мався на увазі, коли старовинні казки говорили про молочну річку з медовими берегами. 

З початку 1950-х років астрономи створювали карти Чумацького шляху. Перші моделі Галактики створювалися на основі радіоспостережень за газоподібними хмарами в Галактиці, в результаті чого було висунуто припущення про спіральну будову Галактики з чотирма великими «руками», що складаються з зірок, які отримали назви Норма, Скутум-Центавр, Стрілець і Персей. 

Крім «рук» в центральній частині Галактики є смуги, що складаються з газу і пилу. Наше Сонце розташовується поблизу невеликої, складеної з окремих фрагментів, «руки», яка називається «рукавом Оріона» або «слідом Оріона» і розташовується між «рукавами» Стрільця і ​​Персея. 

Наша Сонячна система знаходиться у зовнішнього краю Чумацького Шляху, на відстані 26 тисяч світлових років від центру галактики. Якщо подивитися на сузір’я Стрільця, то опинишся обличчям до ядра галактики. Якщо повернутися до сузір’я Кассіопея, опинишся обличчям до зовнішнього краю галактики. Якби діаметр Чумацького Шляху склав 170 км, то наша Сонячна система мала б діаметр 2 мм. 

У середній частині Галактики знаходиться потовщення, яке називається балджем (англ. Bulge — потовщення), що становить близько 8 тисяч парсек в поперечнику. У центрі Галактики, як видно, розташовується надмасивна чорна діра (Стрілець A *) навколо якої, імовірно, обертається чорна діра середньої маси. Їх спільна гравітаційна дія на сусідні зірки змушує останні рухатися по незвичайним траєкторіям. 

Центр ядра Галактики знаходиться в сузір’ї Стрільця. Відстань від Сонця до центру Галактики 8,5 кілопарсек (2,62 · 1017 км, або 27 700 світлових років). 

Хоча «руки» Галактики справляють враження виру, чітких форм і обрисів, насправді, при русі по орбіті навколо центру Чумацького шляху зірки постійно переміщаються то всередину, то назовні від них. 

За допомогою комп’ютерного моделювання, фахівці з Гарвардського-Смітсонського Центру Астрофізики зробили висновок, що наша галактика та галактика Андромеди, які наближаються одна до одної зі швидкістю біля 500 тисяч км/год, врешті-решт об’єднаються. Це станеться приблизно через 2 мільярди років.

Цікаві факти про право

Палата Громад — єдине місце в Англії, куди не може увійти Королева, так як вона не є членом Палати Громад. Крім того, Королева — єдина людина в Англії, на машині якої не обов’язковий номерний знак. 

*** 
В Англії до мера треба звертатися не інакше як «містер мер» навіть якщо мер — жінка. 

*** 
В Англії дуже трепетно ​​ставляться до домашніх тварин, тому немає нічого дивного в тому, що там існує закон, згідно з яким наїзд на автомобілі на собаку карається суворіше, ніж наїзд на людину. 

*** 
У Ріо-де-Жанейро з 10 вечора до 5 ранку водії автомобілів можуть їздити на червоне світло світлофора. Цей захід покликаний зменшити ризик автомобільного пограбування. 

*** 
У Швеції та Норвегії невигідно мати великих собак. Власники собак в Швеції платять податок по росту собак, а в Норвегії — по їх довжині. 

*** 
Спеціальна постанова ЄЕС від 1 січня 1991 року пропонує вважати моркву … фруктом, щоб з неї можна було варити конфітюр. 

*** 
Італійські закони прирівнюють малювання крейдою на асфальті до жебрацтва. 

*** 
У Бірмі за володіння незареєстрованим комп’ютером можуть посадити у в’язницю на 15 (!) років. 

*** 
У 1911 році в Конгрес США був внесений законопроект, який прирівнював польоти на аеропланах до спроби самогубства й передбачав покарання у вигляді тюремного ув’язнення на термін до 5 років. 

*** 
В даний час у «Коза ностри» є 5 основних принципів: абсолютне мовчання, завжди мати хорошого адвоката, ніколи не робити актів насильства проти державного службовця, не довіряти нікому, крім мафіозо і … платити податки.

Цікаві факти про навчання

Найменші витрати на освіту — у африканської країни Сомалі. Вони витрачають на всі школи і училища 0,4% валового національного доходу, що становить приблизно 1 мільярд доларів. У 1990 році серед дорослого населення Сомалі було 76% неписьменних. 

*** 
Найстаріший з нині діючих університетів — це не Сорбонна і не Кембридж. Це Мусульманський університет Карауїн, заснований в 859 р. н.е. е в марокканському місті Фес (є також думка, що найстаріший університет в світі — Аль-Азхар (Єгипет)) 

*** 
В якій школі навчається найбільше дітей? На 2003/2004 навчальний рік у міську школу Монтессорі в Лукань (Індія) була записана рекордна кількість учнів — 27 911. 

*** 
Найбільший університет у світі — Айн-Шамс (Єгипет) — понад 1 млн студентів. 

*** 
Найстаршим доктором наук стала Елізабет Ейчелбаум (США). Вона отримала диплом доктора у віці 90 років 58 днів. 

*** 
Найдовше вчитися примудрився Роберт Кронін з Великобританії. Він почав вивчати біологію в Прінстонському університеті 9 лютого 1948 року, а закінчив 30 травня 2000 р таким чином, провчившись 52 роки. На момент отримання диплома йому було 72 роки 272 дні. Природно, йому тут же присвоїли звання найстаршого випускника університету.

 *** 
Найбільша зустріч випускників відбулася на 100-річному ювілеї школи в Німеччині. На зустрічі зібралося 2521! 

*** 
Найбільшу перерву до першої зустрічі випускників влаштували колишні вихованці дитячого садка і школи міс Бланш Міллер в Західній Вірджинії (США). Вони вперше зустрілися через 70 років після закінчення школи. Правда, на зустріч прийшли не всі. 45% випускників до моменту зустрічі вже померли. 

*** 
Найвірнішими своїй школі залишилися випускники вищої школи графства Черокі 1929 випуску. Щороку вони обов’язково влаштовували зустріч. На 74-ту річницю випуску з 30 залишилися в живих випускників приїхали 9. 

*** 
Найдорожчим навчальним курсом вважається курс у Міжнародній школі юних леді та джентльменів Айвлоа Спенсера (Великобританія). Місячні курси в цій школі стоять від 77 500 фунтів стерлінгів і вище. Студенти живуть в кращих готелях Лондона, відвідують балет і оперу і беруть уроки етикету.

 *** 
Найдовший урок тривав з 15 по 17 квітня 2003 року в державній вищій школі Лейдлі (Квінсленд, Австралія). Професор Марі Барроуз читав лекцію з біології для 26 учнів 54 години поспіль.

*** 
Найбільший в історії професорський гонорар отримав доктор Роланд Дант в Чикаго, шт. Іллінойс, США, за прочитаний студентам 1-2 червня 1986 р дводенний курс лекцій з гіпнотерапії. Йому заплатили 3 080 000 долл.

Цікаві факти про медицину

№ 1. Найтриваліша операція 96 годин (з 4 по 8 лютого 1951 роки) тривала операція з видалення кісти яєчника. Пацієнтка Гертруда Левандовскі з Чикаго, штат Іллінойс, США, перенесла хірургічне втручання успішно, але в подальшому значно втратила у вазі: з 280 до 140 кг. 

№ 2. Найтриваліша трахеотомія У гортань Уініфред Кемпбелл з Лондона в 1906 році була вставлена ​​срібна трубочка. Жінка дихала за допомогою цього пристосування аж до своєї смерті у віці 86 років в 1992 році. 

№ 3. Найбільша кількість перелитої донорської крові 50-річному хворому на гемофілію Уоррену Джірічу в грудні 1970 року в лікарні Майкла Риза в Чикаго (США) була проведена операція на відкритому серці. В ході її пацієнту потрібно перелити 2400 единиц крові, що еквівалентно 1 080 л. 

№ 4. Найбільше число штучних суглобів За 10 років (з 1979 по 1989 рік) жительці США Нормі Уіквайр, що страждала ревматоїдним артритом, 8 великих суглобів з 10 були замінені на штучні. Оперативного втручання зазнали обидва тазостегнових суглоба, колінні, плечові, а також правий лікоть і ліва кісточка. 

№ 5. Найбільша кількість перенесених операцій Рекордсменом за кількістю перенесених операцій з видалення доброякісних утворень визнаний Чарльз Йенсен з штату Південна Дакота, США. У період з 1954 по 1994 рік йому було проведено 970 операцій. 

№ 6. Найбільше число ін’єкцій За своє життя Семюел Девідсон з Глазго (Великобританія), що страждає на цукровий діабет, отримав 78 900 ін’єкцій інсуліну з тієї пори, як в 1923 році йому виповнилося 11 років. 

№ 7. Самий неймовірний випадок виживання У 1995 році житель Китаю Пенг Шулін потрапив в автомобільну аварію. Чоловіка розрізало наполовину вантажівкою, в результаті чого його зріст склав всього 66 см. Потерпілий переніс кілька операцій, у ході яких шкіру з лиця пересадили на решту тіла. Завдяки лікарським зусиллям чоловік не тільки вижив, але почав ходити з допомогою спеціально розроблених протезів з біонічними ногами. 

№ 8. Найнезвичайніша операція 42-річний будівельник Мартін Джонс з міста Ротерем, Південний Йоркшир, Англія, втратив зір після нещасного випадку. Чоловік залишався сліпим протягом 12 років. Знову бачити він зміг завдяки операції, проведеній в Сассекськой офтальмологічній клініці в Брайтоні в Англії, під час якої частина його зуба була імплантована в око. Під час такої процедури, яка проводилася всього 50 разів в Великобританії, використовується сегмент зуба, для того щоб підтримувати новий кришталик, зроблений зі шкіри Джонса. Після відновлення містер Джонс зміг вперше побачити свою дружину Джилл, на якій він одружився чотири роки тому. 

№ 9. Найбільш «безкровна» трансплантація У червні 1996 року група хірургів під керівництвом Стівена Полларда з Сент-Джеймского університетського госпіталю (Лідс, Великобританія) здійснила трансплантацію печінки 47-річної Лінде Пірсон без переливання крові. Як правило, при операціях подібної категорії зазвичай потрібно до 3 л крові, але з релігійних мотивів пацієнтка відмовилася прийняти чужу кров. Хірурги проводили операцію повільно, роблячи маленькі розрізи, щоб звести до мінімуму крововтрату. Пірсон підготували до операції щоденними ін’єкціями гормону еритропоетину, який, стимулюючи вироблення червоних кров’яних клітин, дозволив їй благополучно перенести хірургічне втручання. 

№ 10. Наймасштабніша благодійна медична акція Операція «Смайл», що проходила в рамках акції «Навколосвітня подорож надії-99», тривала з 5 лютого по 14 квітня 1999 року. За цей час група лікарів-добровольців відвідала 18 країн і вилікувала 5 139 пацієнтів. Були проведені косметичні операції по усуненню заячої губи і вовчої пащі. Крім того, лікарі видаляли лицьові пухлини, лікували опіки і лицьові ушкодження. «Смайл» була заснована в Норфолку (Вірджинія, США) в 1982 році пластичним хірургом Біллом Мейджі і його дружиною Кеті.

Цікаві факти про білки (хімія)

Вперше білок було виділено (у вигляді клейковини) в 1728 році італійцем Якопо Бартоломео Беккарі (1682- 1766 р.р.) із пшеничного борошна. Про цю подію прийнято вважати народженням хімії білка. 

1) Все живе на землі містить білки. Вони складають близько 50% сухої ваги тіла всіх організмів. У вірусів зміст білків коливається в межах від 45 до 95%. Білки є одними з чотирьох основних органічних речовин живої матерії (білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи, жири), але за своїм значенням і біологічним функціям вони займають в ній особливе місце. 

2) Близько 30% всіх білків людського тіла знаходиться в м’язах, близько 20% — в кістках і сухожиллях і близько 10% — в шкірі. 

3) У природі існує приблизно 1010-1012 різних білків, що забезпечують життєдіяльність організмів всіх ступенів складності від вірусів до людини, вони забезпечують життя більш 2 млн. Видів організмів. 

4) Мозок — це теж білок, при попаданні в організм людини етилового спирту клітини мозку відмирають (тому що білок денатурується) 

5) Білки — це протеїни. І вони мають першорядне значення для організму 

6) Свою назву білки отримали від яєчного білка, який з незапам’ятних часів використовувався людиною як складова частина їжі. 

7) Білки мають чотири структури. а) первинна структура — утворена пептидними зв’язками. б) вторинна структура. Має форму спіралі. Складається з пептидних і водневих зв’язків. в) третинна структура. форма — кулька. складається з пептидних, водневих і дисульфідних зв’язків. г) четвертинна структура складається з альфа і бета ланцюгів. 

8) Білки виконують ферментативну функцію в організмі. наприклад фермент пепсин — це білок-фермент який розкладає білки до амінокислот 

9) Білки мають захисну функцію. Наприклад інтерферон це білок ,що захищає організм від вірусів 

10) Білки синтезуються на рибосомах 

11) Білки можуть виступати в ролі гормонів, наприклад гормон інсулін. Він сприяє проникненню глюкози в клітину. Виробляється острівцями Лангенгарса в підшлунковій залозі. 

12) Виконують енергетичну функцію після використання жирів і вуглеводів. При розщепленні білків вивільняється дуже мало енергії 17кДж з 1г. жири і вуглеводи майже в два рази більше виробляють енергії 

13) Ваше волосся — це чистий білок 

14) Білки — полімери, що складаються з амінокислот — мономерів.

Цікаві факти про трикутник

Трикутник — це такий простий багатокутник, що складається з трьох сторін і має стільки ж кутів. Його площина обмежується 3 точками і 3 відрізками, попарно з’єднуючи дані точки. 

Така фігура, як трикутник, була відома ще в Стародавні часи. Про цю постать і її властивості згадувалося на єгипетському папірусі чотирьох тисячолітньої давності. Трохи пізніше, завдяки теоремі Піфагора і формулою Герона, вивчення властивості трикутника, перейшло на більш високий рівень, але все ж, це відбувалося понад дві тисячі років тому. 

Китайці пишаються китайським трикутником і вважають, що він є першоосновою всіх фігур, і всі інші фігури — лише його окремі випадки. 

Завдяки знанням властивостей трикутників виникла і така наука, як тригонометрія. Вона виявилася необхідною для людини в його практичні потреби, так як її застосування просто необхідно при складанні карт, вимірі ділянок, та й при конструюванні різних механізмів. 

А який найвідоміший трикутник ви знаєте? Це звичайно ж Бермудський трикутник! Він отримав таку назву в 50-х роках через географічне розташування точок (вершин трикутника), всередині яких, згідно з існуючою теорією, виникали пов’язані з ним аномалії. Вершинами Бермудського трикутника виступають Бермудські острови, Флорида і Пуерто-Ріко. 

А чи відомо вам, що в теорії Лобачевського при додаванні кутів трикутника їх сума завжди має результат менший, ніж 180º. В геометрії Рімана, сума всіх кутів трикутника більше 180º, а в працях Евкліда вона дорівнює 180 градусам. 

Перша літера великого числа алфавітів А — має фінікійське походження і, найчастіше зображується у вигляді перевернутого трикутника. Числове значення — одиниця. 

Трикутник Рело — це геометрична фігура, утворена перетином трьох рівних кіл радіуса a з центрами в вершинах рівностороннього трикутника зі стороною a. Свердло, зроблене на основі трикутника Рело, дозволяє свердлити квадратні отвори (з неточністю в 2%).

Цікаві факти про піраміди

Трьома найвідомішими єгипетськими пірамідами є ті, що знаходяться в Некрополі Гізи (Giza Necropolis), але насправді в області стародавнього Єгипту було виявлено приблизно 140 пірамід. 

Найдавнішою єгипетської пірамідою вважається Піраміда Джосера (Pyramid of Djoser), яка була побудована в Некрополі Саккари (Saqqara Necropolis) в 27 столітті до нашої ери. 

У той час як Піраміда Джосера вважається найдавнішою, Піраміда Хеопса (Pyramid of Khufu) (також відома як Велика піраміда Гізи) є найбільшою. Початкова висота піраміди становила 146,5 метра, а теперішня висота дорівнює 138,8 метра. 

До тих пір поки в Англії не був побудований Лінкольнского собор Діви Марії (Lincoln Cathedral) в 1311, Велика піраміда Гізи утримувала титул найвищої будови в світі, створеної руками людини. Вона утримувала рекорд як мінімум 3871 роки! 

Велика піраміда Гізи є найдавнішим з Семи Чудес Древнього Світу (Seven Wonders of the Ancient World) і останнім з існуючих на даний момент. 

Підрахунки кількості робочих, залучених в спорудження пірамід, сильно різняться, проте, цілком ймовірно, що їх зводило як мінімум 100 000 чоловік. 

Піраміди Гізи охороняються Великим Сфінксом (Great Sphinx), найбільшою монолітною скульптурою в світі. Вважається, що особі сфінкса було надано схожість з особою фараона Хефрена (Khafra). 

Всі єгипетські піраміди були побудовані на західному березі річки Ніл, яка є місцем заходу сонця і пов’язувалася з царством мертвих в єгипетській міфології. 

Стародавні єгиптяни ховали своїх знатних громадян в пірамідах з похоронними дарами, які варіювали від предметів домашнього вжитку до найдорожчих речей, таких як ювелірні вироби. Вони вірили, що мертві будуть використовувати їх у загробному житті. 

Найпершим відомим архітектором пірамід був Імхотеп (Imhotep), давньоєгипетський ерудит, інженер і лікар. Він вважається автором першої великої піраміди — Піраміди Джосера. 

У той час як експерти зазвичай сходяться в гіпотезі про те, що піраміди були побудовані з величезних каменів, вирізаних мідними долотами в каменоломнях, методи, використані для їх переміщення та складання, до сих пір залишаються предметами палких суперечок і припущень. 

Ще одним є той факт, що методи, що використовувалися для побудови пірамід, розвивалися з часом. Піраміди більш пізнього періоду побудовані не так як ранні піраміди. 

Після закінчення періоду будівництва пірамід в Давньому Єгипті, почався спалах будівництва пірамід на території сучасного Судану. 

У 12 столітті була зроблена спроба знищити піраміди Гізи. Аль-Азис (Al-Aziz), курдський правитель і другий султан династії Айюбідів (Ayyubid Sultan of Egypt), спробував знести їх, але йому довелося здатися, так як ця задача була занадто широкомасштабною. Проте, йому вдалося пошкодити Піраміду Мікеріна (Menkaure’s Pyramid). 

Три піраміди Гізи точно вирівняні відповідно до сузір’я Оріона (Constellation of Orion), що цілком могло бути задумкою будівельників, так як зірки Оріона асоціювалися з Осирисом (Osiris), богом відродження і загробного світу в давньоєгипетської міфології. 

Згідно з підрахунками, Велика піраміда Гізи складається з 2 300 000 кам’яних блоків, які важать від 2 до 30 тонн, а деякі з них навіть досягають ваги більше ніж в 50 тонн. 

Спочатку піраміди були покриті облицювальними каменями з добре відполірованого білого вапняку. Ці камені відбивали світло сонця і змушували піраміди сяяти, як дорогоцінні камені. 

Коли облицювальні камені покривали піраміди, їх можна було побачити з гір в Ізраїлі і може навіть з Місяця. 

Незважаючи на дику спеку температура в самих пірамідах насправді залишається відносно постійною і тримається в районі 20 градусів Цельсія. 

Досить складно підрахувати точно, проте вага Піраміди Хеопса цілком може становити приблизно 6 мільйонів тонн.

Піраміда Хеопса була побудована лицьовою стороною на північ. Незважаючи на те, що вона була побудована тисячоліття назад, піраміда досі стоїть лицьовою стороною на північ, всього лише з незначною похибкою. Проте, похибка сталася, бо Північний Полюс поступово зміщується, а це означає, що колись піраміда була спрямована точно на північ. 

У середньому, на будівництво кожної піраміди йшло по 200 років. Це означає, що найчастіше будувалося відразу кілька, а не одна піраміда. 

Однією з причин того, чому піраміди збереглися настільки добре, є використаний в них, унікальний цементний розчин. Він більш міцний, ніж справжній камінь, але ми досі не знаємо, як вони його готували. 

Всупереч загальній думці, піраміди, швидше за все, не будувалися рабами або ув’язненими. Вони будувалися звичайними робітниками, які отримували заробітну плату. 

Хоча багато людей асоціюють піраміди з ієрогліфами, у Великій піраміді Гіза не було знайдено ніяких записів або ієрогліфів.

Цікаве про віруси

Віруси займають екологічну нішу облігатних внутрішньоклітинних паразитів, розмножуючись тільки в живих клітинах, вони використовують їхній ферментативний апарат і перемикають клітину на синтез зрілих вірусних часток — віріонів. 

Поширені всюди. Викликають хвороби рослин, тварин і людини. 

Розміри більшості вірусів коливаються від 10 до 300 нм. 

У середньому віруси в 50 разів менші за бактерій. 

У вірусів немає клітин, тому вони не здатні перетворювати їжу в енергію і не є живими організмами. 

Позбавлені носія віруси лише згустки хімічних елементів. 

Віруси мають гени, розмножуються і борються за «місце під сонцем». 

Крім біологічних, існують ще й комп’ютерні віруси. 

Перші подібні віруси з’явилися в 1981 році. 

Виявлення вірусів було утруднено, але в 1892 р російський мікробіолог Дмитро Івановський зумів довести, що хвороби тютюнових рослин розвиваються через істот у багато разів менших, ніж бактерії. 

Йшлося про вірус тютюнової мозаїки. 

Виділити вищевказаний вірус в чистому вигляді вдалося американському біохіміку Вендел Стенлі, за що йому в 1946 році дали Нобелівську премію в галузі хімії. 

Окремі віруси вводять свою ДНК в бактерії через порожнисті волоски. 

Саме слово virus утворено від латинського терміна, який в перекладі означає отрута або брудна рідина. 

Довгий час вчені шукали шляхи зараження пневмонією, яка спалахнула в 1992 році в Англії. 

Як з’ясувалося, вірус ховався всередині амеб, які оселилися в стоячих на даху будівлях градирнях, призначених для охолодження повітря. 

Сам вірус відрізнявся великими розмірами, тому вчені спочатку брали його за бактерію. Існують мімівіруси, які імітують будову і поведінку бактерій. На думку деяких вчених — це проміжна ланка між бактеріями і вірусами. Інші вважають, що це самостійний вид. Мімівірус відрізняє дуже складний і об’ємний набір ДНК. 

Тіло мімівіруса містить більше 9 сотень генів, які закодували протеїни, що використовуються лише в цьому вірусі. Ця кількість генів в два рази випереджає інші віруси і бактерії. 

Великі віруси назвали мамавірус. Їх розмір перевищує габарити деяких бактерій. У них навіть є супроводжуючі віруси-супутники. 

Вірус може заражати рослини і тварин, гриби, бактерії і одноклітинні організми. Вони можуть заражати і один одного — це прерогатива мамавіруса разом з супутниками. 

Без участі вірусів ми не могли б народитися — для того, щоб ембріон був атакований під час свого розвитку імунною системою, вона «коригується» частиною протеїнів, перекодування вірусної ДНК прямо в материнському організмі.

Цікаві факти про електроенергію

1. Кількість енергії, що використовується в будинках в США для кондиціонування повітря, становить приблизно 20 % від споживання електроенергії в країні. 

2. У Бразилії є в’язниці, які дозволяють ув’язненим крутити педалі велосипеда, щоб забезпечувати електрикою місцеві села в обмін на скорочення тюремного терміну. 

3. Швеція настільки добре утилізує відходи, що змушена просити у Норвегії сміття для того, щоб підтримувати свої заводи з переробки відходів. 

4. Майже чверть електроенергії в Бразилії генерується однією електростанцією. 

5. Більше половини енергії Швейцарії надходить від гідроелектротсанцій, а решта від ядерної енергетики, що робить енергомережу країни майже повністю чистою і не виробляє СО2. 

6. Гідроакумулююча енергетика дозволяє зберігати енергію в чистому вигляді протягом тривалих періодів часу. По суті, це відбувається наступним чином: вода закачується в гору, а коли вона стікає вниз вона генерує електрику, яка живить насос, що закачує воду в гору. 

7. Жоден з інженерів Титаніка не втік. Всі вони загинули разом з кораблем, тому що вони були зайняті підтримкою електроживлення для інших. 

8. Головне завдання електростанції в місті Дінорвіг (Dinorwig) у Великобританії полягає в тому, щоб постачати додаткову електроенергію під час перерв у роботі, коли всю люди в країні включають свої електричні чайники, щоб зробити собі чаю.

9. В даний час атомна енергетика виробляє менше CO2, ніж сонячна і геотермальна енергетика. Чистішими є лише енергія вітру і води. 

10. Ісландія виробляє всю свою енергію з відновлюваних джерел. Гідроенергетика забезпечує
 близько двох третин потреби в електроенергії, а геотермальна енергія забезпечує всю решту енергію. 

11. Близько половини ядерної енергії в Сполучених Штатах надходить від старих радянських боєголовок. 

12. Норвегія отримує майже 99 % своєї енергії від гідроелектричної енергії. Це більше, ніж будь-яка інша країна на Землі. 

13. 28 жовтня 2013 року вітер згенерував 122 % від енергетичних потреб Данії. 

14. «Curiosity Rover» харчується від ядерного генератора, якого ледь би вистачило для харчування стельового вентилятора 

15. Реактори на рідкому торії і урані-233 можуть забезпечити всі світові потреби в енергії протягом цілого року, використовуючи лише 7000 тонн торію. Це приблизно 1 футбольне поле. 

16. Франція виробляє настільки багато ядерної енергетики, що вона її експортує. 

17. У 1963 році Квебек націоналізував електрику. Це призвело до того, що 96 відсотків енергії Квебека надходить від гідроелектростанцій. Крім усього іншого, громадяни Квебека тепер платять за найнижчими тарифами на всьому континенті. 

18. Вільям Камквамба (William Kamkwamba) був підлітком в Малаві, який навчився будувати вітряк завдяки книжці в бібліотеці. Потім він побудував вітряк і забезпечив своє село електрикою. 

19. Якщо всі батарейки, існуючі в світі, з’єднати в одну, вона змогла б забезпечити світ електрикою всього лише на 10 хвилин. 

20. Департамент енергетики США розглядає можливість використання термітів в якості джерела відновлюваної енергії. Вони виробляють майже 2 літри водню, просто споживаючи шматок паперу, що робить їх одними з найефективніших біореакторів на Землі! 

21. З 70-х років, ядерна енергетика запобігла майже 2 мільйони смертей за рахунок зниження забруднення повітря. 

22. Заводи по переробці вугілля виділяють приблизно в 100 разів більше радіації (від золи-винесення) в порівнянні з атомними електростанціями. 

23. Шведські поїзди, що перевозять руду, виробляють в 5 разів більше електроенергії, ніж споживають її при поїздці уздовж узбережжя. Додаткова енергія використовується для забезпечення електрикою найближчих міст. 

24. У протягом 6 годин пустелі Землі вбирають більше енергії сонця, ніж все людство використовує за цілий рік.

Цікавинки з музики

В основі музики лежить фізична структура нашого світу і математичні принципи. 

Ніхто з учасників групи «Бітлз» не знав нотної грамоти. 

Наші серця б’ються в такт музиці, яку ми в даний момент слухаємо. 

Лео Фендер, винахідник електрогітар «Телекастер» і «Стратокастер», не вмів грати на гітарі зовсім.

 Cамий довгий органний концерт в світі почався в 2001 році, а закінчиться тільки в 2640 році, тобто через 639 років. 

Слухаючи гучну музику, людина може випити більше алкоголю за короткий проміжок часу. 

Музика активує частина мозку, яка відповідає за задоволення. 

Група «Metallica» після гучного виступу в Антарктиді занесена в Книгу рекордів Гіннеса як перша і єдина група, яка виступила за рік на всіх семи континентах Землі. 

Британський військово-морський флот відлякує сомалійських піратів піснями Брітні Спірс. 

Слухаючи музику під час занять спортом, ви стаєте більш витривалими. 

Як правило, улюблена пісня у людини асоціюється з емоційним моментом в житті. 

Компанія «Warner Brothers» щорічно заробляє близько 2 000 000 доларів за авторське право на пісню «Happy Birthday». 

Під впливом музики квіти ростуть швидше. 

Жанр музики, який ви слухаєте, впливає на ваше світосприйняття. 

Австралійські вчені помітили, що рок-зірки вмирають молодими. 

Дійсно, зазвичай вони вмирають на 25 років раніше середньостатистичної людини.

Цікаві історичні факти

1.Мексиканський генерал Лопес де Санта-Анна, ставав, до речі, 11 раз президентом Мексики, з великими почестями поховав власну ногу, яку ампутували через поранення. 

2. У XIX столітті в США і Великобританії був популярний заспокійливий сироп місіс Уинслоу для дітей, який вважався незамінним помічником для мам і нянь. Він допомагав при будь-якого болю, тому що в його склад входили морфін і нашатирний спирт. Звичайно, яка дитина не заспокоїться, якщо їй дати такий сироп. 

3. У 1950-х роках тютюнові компанії рекламували сигарети як продукцію, корисну для здоров’я. 

4. У Середньовіччі близько 600 тисяч осіб стали жертвами звинувачень в чаклунстві. Такі звинувачення було дуже важко довести або спростувати в ті часи. 

5. Знову ж в Середньовіччі засуджені в злочині піддавалися ордалиям ( «Божий суд», або випробування водою і вогнем). В одному з варіантів випробування засуджений повинен був опустити руку в киплячу воду — якщо рука залишалася необпаленою, це означало, що Бог його захистив, і людину відпускали. 

6. Відомий римський імператор Калігула так сильно любив свого коня Інцитат, що зробив його спочатку громадянином Риму, потім і сенатором. 

7. У США в 1917 році Маргарет Сенгер була заарештована і відправлена ​​до в’язниці за відкриття першої в світі клініки з регулювання народжуваності. 

8. До речі, про контрацепцію. У Канаді в XVI столітті люди пили настоянки в якості протизаплідних заходів. Одним з інгредієнтів таких зілля були тестікули бобра. 

9. У США в колоніальний період жінкам не давали ніяких знеболюючих під час пологів. Тому що вважалося, що біль при народженні — це покарання за гріх першої жінки Єви. 

10. Папа римський Григорій IX вірив, що кішки — це породження диявола, і їх винищували. В результаті чисельність щурів настільки зросла, що спалахнула чума, яка погубила 100 мільйонів чоловік. 

11. У XIII столітті близько 30 тисяч дітей і підлітків брали участь у так званому Хрестовому поході дітей, тому що люди вірили, що беззбройних дітей Бог захистить. Більшість з них загинули в дорозі, інші потрапили в рабство. 

12. У Стародавньому Єгипті слуг фараонів обмазували медом, щоб мухи не турбували самих правителів. 

13. Компанія Nintendo була заснована в 1889 році. Вона випускала гральні карти, які малювали вручну. 

14. У XIX столітті зубні протези робили з зубів загиблих солдат.

 15. У Франції під час виходу на екрани першого фільму «Зоряні війни» все ще страчували людей на гільйотині. Саме в 1977 році відбулася остання страта через відсікання голови гільйотиною. 

16. Первісні мешканці Британії використовували черепи в якості чашок. 

17. У XIX столітті багато людей боялися бути похованими заживо. Аж до 1934 року деякі компанії виробляли спеціальні безпечні труни, обладнані засобами для порятунку. Наприклад, до покійного в труні прив’язували мотузку, з’єднану з дзвоном на поверхні. 

18. У період з 1909 по 1970 роки австралійський уряд забирав рідних дітей з сімей аборигенів і поміщав в прийомні. Дітей змушували забувати про своє походження. 

19. Дика флора і фауна Саудівської Аравії унікальна. Однак деяких представників тваринного світу в країну привозять. Наприклад, всіх верблюдів Саудівська Аравія отримує з Австралії. 

20. Колумбієць Педро Лопес входить в Книгу рекордів Гіннеса як найбільш жорстокий маніяк. Він був визнаний винним у вбивстві 110 дівчаток в 1983 році. Також відомий Монстр Анд, він зізнався у вбивстві в цілому 300 осіб. Був засуджений на 20 років, переведений до психіатричної лікарні, так як був визнаний неосудним, і відпущений на свободу в 1998 році за хорошу поведінку і співпрацю з поліцією. На даний момент його місцезнаходження невідоме.

Цікаві факти про шахмати

1.Батьківщиною шахів вважається Індія, епоха держави Гуптів (близько 1400 років тому). Звідти гра потрапила в Ераншахр (територія сучасних Ірану і Іраку), потім на Близький Схід та в Європу. 

2. Перший хід пішака на дві клітини замість однієї був придуманий в Іспанії в 1280 році. 

3. Китайський імператор Сунь Вень-ді одного разу стратив двох заморських шахістів, почувши, як вони називали одну з фігур імператором. Лють Сунь Вень-ді викликало згадування високого титулу правителя Піднебесної в простій грі. 

4. Перша згадка шахів в Америці відноситься до 1641 року і пов’язана з містом Естер Сінглтон, де в той час жили голландські поселенці. А перший шаховий турнір в США відбувся в Нью-Йорку в 1857 році. 

5. Найдовший за часом хід належить бразильцеві Франсіско Троїсени: на його обдумування шахіст витратив дві години і двадцять хвилин. 

6. Перша партія «Космос — Земля» відбулася 9 червня 1970 року. Її зіграли екіпаж космічного корабля Союз-9 і представники центру підготовки космонавтів на Землі. Гра закінчилася внічию. 

7. Спочатку ферзь міг рухатися тільки на одну клітку по діагоналі, потім на дві. Так тривало до тих пір, поки королева Ізабелла Іспанська не веліли зробити ферзя (а в Європі його називають королевою) найсильнішою фігурою на дошці. 

8. Найстаріша з записаних шахових партій відноситься до 900 року — це була гра між багдадським літописцем і його учнем. 

9. Легендарний вчений Алан Тьюринг написав першу в світі комп’ютерну програму для гри в шахи в 1951 році. Так як в той час не було машини, здатної обробити цю програму, для тестової гри Тьюрингу довелося самотужки виконувати алгоритмічні обчислення, роблячи в кілька хвилин один хід. 

10. «Deep Blue» стала першою програмою, яка програла гросмейстеру в листопаді 1988 року. Однак через дев’ять років вона ж виграла дві партії в матчі з Гаррі Каспаровим в 1997 році і стала також першою машиною, тепер уже обігравши людину. 
11. Найстаріший зі збережених наборів шахів був знайдений на острові Льюїс в Північній Шотландії. Він датується XII століттям нашої ери, і імовірно створений в Ісландії чи Норвегії. Його оригінальне виконання послужило зразком для чарівних шахових фігур у фільмі «Гаррі Поттер і філософський камінь». 

12. Еммануель Ласкер залишався чемпіоном світу з шахів найдовше в історії: 26 років і 337 днів, з 1894 по 1921 роки. 

13. Другою книгою, надрукованою на англійській мові слідом за розповідями про Троянську війну, стала праця про шахи. 

14. У 1561 році іспанський священик Руї Лопес де Сегура написав книгу «Про винахідливість і мистецтво гри в шахи», яка стала першим серйозним вивченням цієї гри. З ім’ям Руї Лопеса пов’язане створення іспанського дебюту, так як найбільшу увагу в своїй праці Лопес приділяв саме початку гри. 

15. Шахи часто наводяться лікарями в приклад ефективного засобу поліпшення пам’яті. Також ця гра тренує розум шляхом вирішення складних логічних задач, тому вона рекомендується для боротьби з хворобою Альцгеймера. 

16. Назва «шахи» походить від персидських слів «шах» і «мат», які часто переводяться як «король помер», хоча більш точним еквівалентом був би вираз «король в пастці» або «королю не втекти». 

17. Філліпінський хлопчик Альохін Нурі став наймолодшим майстром ФІДЕ в світі. Зараз йому 9 років. 

19. Теоретично в найдовшій шаховій партії може бути 5 949 ходів. 

20. Складна шахівниця була винайдена 1125 року священиком-шахістом. Церква забороняла священикам грати в шахи, тому винахідливий пастор просто складав дошку навпіл, щоб вона здавалася схожою на книги, що лежать один на одному. 

21. Шахові годинники були винайдені Томасом Вілсоном в 1883 році, до цього часу використовувався пісочний годинник. Сучасного вигляду шаховий годинник набув до 1900 року, коли був придуманий механізм перемикання. 

22. У 1985 році Гаррі Каспаров став наймолодшим чемпіоном світу з шахів у віці 22 років і 210 днів. До сих пір тринадцятий чемпіон світу визнається багатьма експертами найбільшим шахістом в історії. 

23. Найтриваліший за кількістю ходів матч був зіграний між шахістами Ніколичем і Арсовічем в Белграді в 1989 році. Партія тривала 20 годин 15 хвилин і завершилася нічиєю. За гру було зроблено 269 ходів. Після цього матчу ФІДЕ ввела правило 50 ходів: якщо за 100 ходів жодна фігура не була взята, гравці не мають права більше затягувати гру і оголошується нічия.

Цікавинки про Давній Єгипет


1. Макіяж носили, як жінки, так і чоловіки.

2. Щоб фараонам не докучали настирливі мухи поруч з ними могли перебувати раби, обмазані медом. 

3. Зелений макіяж робили з міді, чорний — з свинцю. Ці кольори були найпоширенішими. 

4. Наносився макіяж не тільки для краси, а й в цілющих цілях, в які вірили стародавні єгиптяни. 

5. Макіяж також використовувався і як сонцезахисний крем.

6. До підліткового віку діти не носили одяг. 

7. Головний убір на голові фараонів називався Немеш, він приховував волосся правителя, на які не можна було нікому дивитися. 

8. Тутанхамон був похований в золотій посмертній масці, яка тепер відома кожному, хто хоч трохи знає про Стародавній Єгипет. 

9. Заможні люди ходили в перуках. 

10. Бідні люди носили довге волосся, яке стягувалося в хвостики. 

11. Хлопчики і юнаки ходили з голеними головами, на яких залишалася довга коса. Подібним чином боролися з вошами. 

12. У ті часи вважалося, що Земля має форму кола, але при цьому вона плоска, а Ніл протікає прямо через її центр. 

13. Незважаючи на те, що в Стародавньому Єгипті не було соціальної рівності між статями, жінки і чоловіки мали рівні економічні і цивільні права. 

14. Будівельники пірамід часом залишали написи на стінах. Завдяки їм з’ясувалося, що деякі з них іменували себе «Друзями Хуфу» (фараона Хеопса). 

15. У муміфікованих тіл мозок видаляли через ніздрі. 

16. Видалялися і внутрішні органи, які поміщали в спеціальні банки. 

17. У тілі залишали тільки серце. Вважалося, що саме в ньому знаходиться душа. 

18. Нерідко в древніх гробницях можна виявити … туалети. 

19. Найдавніше плаття знайшли в Єгипті. Йому близько 5000 років. 

20. Остання цариця Єгипту Клеопатра була грекиня. 

21. Піраміди будували зовсім не раби, а робочі, які одержували за свою працю гроші. Подібний обман поширився завдяки грецькому історику Геродоту, який висунув подібну теорію. За свою роботу робітники отримували не тільки гроші, але і пиво. Щоденна норма пива дорівнювала 3,8 літра. 

22. Після смерті своїх кішок Єгиптяни в знак жалоби і скорботи голили собі брови. 

23. Спали жителі Давнього Єгипту на подушках з каменю. Сподіваємося цікаві факти про Стародавній Єгипет відкрили для вас нову та корисну інформацію.

Цікаві факти про шампунь

1. Перший шампунь створений в 1881 році, а перша його маркетингова кампанія звучала, як «мило для загального застосування». Продавці радили використовувати шампунь не тільки для особистої гігієни, а й для миття туалету, кухні, пральні, говорили, що він підходить для дітей, собак, коней, і навіть для чищення натуральних і вставних зубів. 

2. У 1908 році найпопулярніша газета Нью-Йорка почала вести колонку «Як користуватися шампунем для волосся». Тому що переважна більшість людей просто гадки не мало, як мити голову шампунем.

3. Основним новаторським підходом газетної колонки була порада мити голову кожні два тижні, замість загальноприйнятого тоді одного разу на шість тижнів. 

4. Вченим знадобилося 40 років, щоб пояснити механізм ефекту Кея — ось тієї цівки шампуню, яка починає через пару секунд бити знизу вгору, коли ви тоненькою цівкою наливаєте шампунь в руку. 

5. Всі шампуні містять силікон — він вкрай необхідний волоссю для захисту, оскільки інші складові шампуню змивають природне водонепроникне покриття волосся, що виробляється волосяними цибулинами. 

6. Шампуні однієї і тієї ж марки, але виробляються для різних ринків, дещо відрізняються формулою. Це обумовлено різним хімічним складом води, характерної для конкретної країни. У країнах з жорсткою (високомінералізованої) природною водою в шампуні додаються полімери для підвищеного піноутворення. Інакше мінеральні речовини в воді просто не дадуть шампуню спіниться. 

7. Дитячі шампуні всього лише містять менше зволожуючих агентів, а також полімерів, тому що дитячі залози виробляють набагато менше секрету, ніж дорослі. Ось чому дитяче волосся довше залишаються чистим. 

8. НАСА дає астронавтам шампунь, який не потребує змивання, який наноситься та витирається рушником. Але ці шампуні були створені спеціально в лабораторії НАСА. Спочатку їх розробили для лікарень, де лежать люди, нездатні приймати душ. 

9. Для допомоги медсестрам і доглядальницям японські вчені в 2011 році створили робота для миття голови хворим. Робот оснащений 8 чарівними пальцями для найбільш природного миття голови. 

10. Звичайний шампунь допоміг визначити нові види вовняних мамонтів — вчені просто помили шерсть з музеїв шампунем, що видалило наносні бактерії і дозволило виділити чисту ДНК викопних тварин.


середа, 13 квітня 2016 р.

Цікаві факти про французьку мову

1. Акт англійського парламенту про обов’язкове використання англійської мови в державних судах був написаний французькою. 2. По-французьки «assiette» — це і тарілка, і настрій, стан. Імовірно, помилковий переклад французького виразу став причиною появи фразеологізму «не в своїй тарілці». 3. У більшості європейських мов назви числівників від 20 до 90 утворюються за стандартною схемою — співзвучно з базовими числами від 2 до 9. Однак у французькій мові назви деяких чисел мають дивну логіку. Так, число 70 вимовляється ‘soixante-dix’, що перекладається як «шістдесят і десять», 80 — ‘quatre-vingts’ ( «чотири двадцять»), а 90 — ‘quatre-vingt-dix’ ( «чотири двадцять і десять »). 4. У 1969 році вийшов роман французького письменника Жоржа Перека «La disparition». Однією з ключових особливостей роману стало те, що в ньому не було жодної літери e — найуживанішої літери у французькій мові. За таким же принципом — без букви e — книга була переведена на англійську, німецьку та італійську мови. У 2005 році роман вийшов російською в перекладі Валерія Кислова під назвою «Зникнення». У цьому варіанті не можна зустріти букву о, так як саме вона є найчастішою в російській мові. 5. Французька мова була офіційною мовою в Англії протягом більш ніж 600 років. 6. Найдовша пропозиція на французькій мові складається з 823 слів і міститься в романі Віктора Гюго «Знедолені». 7. Слова «суфле» і «суфлер» походять від одного французького слова «souffle» (видих, подув). 8. Під час Вітчизняної війни 1812 року в нічний час російські солдати нерідко приймали своїх офіцерів за ворога через звичку тих говорити французькою мовою. 9. У перекладі з французької «Ермітаж» означає «місце усамітнення». 10. На гербі Великобританії є напис французькою мовою ( «Бог і моє право») «Dieu et mon droit». 11. Варіант французької мови, якою розмовляють в провінції Квебек, настільки відрізняється від літературної французької мови, що жителі Франції не завжди можуть його зрозуміти. 12. Новозеландець Найджел Річардс з 2007 року виграв кілька світових чемпіонатів зі Scrabble. У 2015 році він мав першість і на чемпіонаті світу зі Scrabble на французькій мові, при цьому абсолютно не володіючи нею. Річардс просто вивчив французький словник за два місяці.

Цікаві факти про скло

Температура плавлення скла від 300 до 2500 ⁰С, в залежності від компонентів, що входять до його складу. В склад скла входять кварцовий пісок (близько 70%), вапно і сода. Тріщина розбитого скла рухається зі швидкістю 5000 км / год Скло є рекордсменом за часом розкладання, яке складає близько 1 мільйона років. Скло, це матеріал, який переробляється на 100%, при цьому, не втрачаючи якості. Переплавлення скла на 40% дешевше, ніж його виробництво з первинних компонентів. Зі скла можна зробити нитки, гнучкості яких буде достатньо для пошиття тканини. Фарбують скло за допомогою оксидів металів, наприклад, щоб надати склу блакитний або темно-червоний відтінок використовують окис заліза, світло-жовтого відтінку домагаються за допомогою окису урану, а фіолетового і коричневого з допомогою нікелю. Для створення броньованого (куленепробивного) скла, накладають кілька шарів стекол один на одного, пов’язуючи полімерною плівкою, потім цей «бутерброд» нагрівають в печі і під високим тиском прокочують верстатом. Вітрове скло автомобіля не розсипається на шматочки через полімерну плівку, як і в випадку з броньованим склом. Щоб зробити матове скло прозорим, потрібно просто наклеїти на нього прозорий скотч, клей скотча згладжує нерівності, в результаті світло не розсіюється, а проходить як через звичайне скло. Небитке скло випадково винайшов Едуард Бенедиктус французький хімік в 1903 р, впустивши колбу з нітроцеллюлозою. На його подив скло не розлетілося на друзки, а лише трохи тріснуло. Так Бенедиктус створив перші лобові стекла. Перше куленепробивне скло було встановлено в 1941 році в вікна Овального кабінету Білого дому США. Найдавнішим зразком виробництва скла є зелена намистина діаметром 9 мм, знайдена Флиндерсом Питри поблизу Фів, на думку вчених її вік становить близько п’яти з половиною тисяч років. Зберігається вона в Берлінському музеї. У Європі в середні століття, широке поширення мав психічний розлад, при якому хворий стверджував, що зроблений зі скла і може в будь-який момент розбитися. Страждали таким розладом, чомусь переважно вельможі, одним з яких був французький король Шарль VI. Він категорично забороняв торкатися до себе і носив тільки м’який товстий одяг, що б ненароком не «розбитися».

Цікаві факти про цемент

Цікаві факти про цемент Патент на сучасний цемент був оформлений в 1796 році Д. Паркером. Це був цемент, здатний застигати і на свіжому повітрі, і у воді. Лідерами з виробництва цементу за даними Американської асоціації виробників цементу за 2012 рік є Китай, Індія і США з показниками 2,150, 250 і 74 мільйони тонн відповідно. Цемент, який здатний тверднути під водою був відомий ще мешканцям древнього Риму. Тоді він виготовлявся з суміші вапна з вулканічним попелом і почав використовуватися з третього або другого століття до нашої ери. Найраніший бетон — суміш піску, води, каменю і цементу, який знайдений археологами на березі Дунаю, датується 5600 роком до нашої ери. Він був виявлений в одній з хатин поселенців кам’яного віку, де використовувався в якості покриття для підлоги. Товщина «первісної» стяжки досягала 25 см. Бетон використовувався для зведення Великої Китайської стіни, а жителі стародавнього Єгипту побудували з його допомогою піраміду Німуса і галереї єгипетського лабіринту. Джозеф Давідовіц, Швейцарський вчений-хімік, в кінці минулого століття висунув гіпотезу про те, що бетонні блоки використовувалися як будівельний матеріал для найвідомішої піраміди — Хеопса. Це припущення підтвердилася, так як при дослідженні одного з блоків всередині блоку виявили людську волосину. Зрозуміло, що в природному камені його бути не повинно. Римляни не винаходили ні цемент, ні бетон, а лише перейняли навички його виготовлення у інших народів. Але саме при розквіті Римської імперії цемент почали застосовувати масово. У Стародавній Індії для скріплення каменів при будівлях каменярі використовували вапно, розмішане соком цукрової тростини, що і надавало вікову міцність старовинним баштам і храмам Вітрувій та Пліній Старший вважали, що найкращий цемент виготовляли із попелу, взятого з регіону Неаполітанської затоки, особливо з ділянок поблизу одного з приморських міст, сучасного Поццуолі. Такий вулканічний попіл має спеціальну назву — пуцолан.